Hej!
Jag funderar på att starta upp ett företag i Belize så jag kollade vad CFC-reglerna är gällande Belize. Det står att Belize är med på Vita listan, alltså CFC-reglerna gäller inte Belize, men det finns ett undantag och det är det här.
" - Belize, med undantag av inkomst som inte beskattas med den normala inkomstskatten där, "
Vad menar dom med det och vad skulle räknas som det?
Tack så mycket för hjälpen.
Hej!
Det betyder att Belize i sin interna lagstiftning undantar vissa inkomster från skatt i Belize. Exakt vilka inkomster detta är går inte svara på om man inte tittar mer ingående i deras lagstiftning.
Dock brukar det vara så att landet endast beskattar inkomster om de beror på verksamhet i landet dvs om du startar upp ett företag i land A men bedriver all verksamhet i land B så tas ingen skatt ut i land A trots att bolaget har sitt säte i land A.
Kontakta oss gärna på skattepunkten.se så kan vi säkert titta närmare på ditt fall.
Mvh
Daniel
- Logga in eller registrera dig för att kunna kommentera
Jag har haft ett Belize bolag. Sätt inte upp ett utan att först tagit skatterådgivning - det är mitt råd. Och personerna här på skattepunkten är utmärkta skattejurister - detta vet jag av erfarenhet.
- Logga in eller registrera dig för att kunna kommentera
- Logga in eller registrera dig för att kunna kommentera

Hej!