En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Hej,

Jag bor och har ett företag i ett EU-land (Malta) och mitt företag ska sälja en hemsida till ett annat EU-land (Danmark). Hemsidan är flera år gammal och tjänar pengar, så det är en form av "asset" som säljs (även om vi inte har något bokfört värde på den). 

Vad gäller kring moms (VAT) när man säljer hemsidor, dvs "assets", mellan två EU-länder? Ska man skriva något i säljkontraktet om moms och i så fall vad? Helst vill jag inte ha med moms att göra.

Kan man tex skriva "Reverse Charge Mechanism applies (article 44 of the VAT Directive 2006/112/EC)" eller måste man ange moms på den totala summan?

Är det någon skillnad om hemsidan säljs till en privatperson eller ett företag?

Vad gäller om jag skulle sälja hemsidan till någon i Storbritannien istället (som numera har lämnat EU)?

1 Kommentarer
  1. anon
    D Andersson
    nov 24, 2020

    Hej!

    Om du säljer till ett momsregistrerat företag inom EU torde du kunn använda dig av omvänd skattskyldighet för moms men inte om det är en privatperson.

    Säljer du utanför EU är det aldrig moms då det ses som export.

    Mvh

    Daniel

    Daniel Andersson är skattejurist hos Skattepunkten AB