En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Jag kommer snart att börja jobba för ett utländskt företag, som översättare av dvd-film, arbetet kommer att utföras här hemma i Sverige. Utbetalningarna från företaget sker från Los Angeles, och min fråga är nu hur det funkar med skatt på min lön?

Företaget drar ingen skatt, utan det får jag alltså sköta själv här, men jag vet inte riktigt hur jag ska göra detta. Pengarna kommer att betalas in direkt på mitt bankkonto.

Jag mailade Skatteverket, men det blev jag inte mycket klokare av, det lät väldigt invecklat. Ska jag bara uppge i deklarationen hur mycket jag tjänat och sen blir det 30-31 % skatt på det eller vad?

Jag har hört olika från olika håll, nån säger att man ska betala både egenavgifter och skatt, men då skulle det innebära att jag jobbar heltid för en lön på 10-15 000 kr, men sen bara kommer att få ut hälften av det. Och det känns ganska meningslöst.

Så nån som vet hur det ligger till?

6 Comments
  1. anon
    Clas Ramert
    Aug 08, 2005

    Om Du skulle registrera Dig som företagare (F-skatt) och deklarera inkomsten som näringsverksamhet, skulle Du kunna få avdrag för alla Dina kostnader i verksamheten samt kunna lyfta ingående moms (t.ex. vid inköp av dator, litteratur etc.). Med all sannolikhet får Du dock ingen F-skattsedel om Du inte har flera uppdragsgivare. Även i inkomstslaget tjänst bör Du kunna få avdrag för sina kostnader (även om det i praktiken kan vara svårare) men det går inte att lyfta ingående moms.

    Hälsningar/Clas

    Skattepunkten AB

     

     

     

  1. anon
    Clas Ramert
    Aug 08, 2005

    Som Du själv säger; det här kan bli komplicerat. Dubbelbeskattningsavtalet med USA innehåller många möjligheter och begränsningar.

    Men om jag får utgå från

    att Du är svensk medborgare

    att Du är bosatt i Sverige

    att Du utför arbetet i Sverige och

    att Du kan betraktas som anställd av det amerikanska företaget

    så skall Du - såvitt jag kan bedöma vid en snabb undersökning - endast beskattas i Sverige (dvs. ingen beskattning i USA). Det framgår av artikel 15 i dubbelbeskattningsavtalet. Under sådana omständigheter betalar Du vanlig inkomstskatt i Sverige i inkomstslaget tjänst.

    Till ovanstående kommer dock att antingen Du själv eller arbetsgivaren måste betala socialavgifter. Om Du betalar dem själv, får Du göra avdrag med samma belopp minus 1000 kr från Dina inkomster i inkomstslaget tjänst. Förmodligen är det enklare att Du själv betalar Dina socialavgifter än att försöka övertyga arbetsgivaren om att han skall göra det. Han skulle säkerligen bara dra av avgifterna från Din lön. Det skulle dessutom bli besvärligt för honom administrativt.

    Om Du får 100 000 kr från den amerikanske arbetsgivaren och betalar socialavgifterna själv(egenavgifter cirka 31 %) bör effekterna bli ungefär så här:

    100 000 kr

    avgår egenavgifter 31 000 minus 1000 kr

    taxerad inkomst 70 000 kr

    kommunal inkomstskatt 30 % av 70 000 kr = 21 000 kr

    Total skatt 31 000 + 21 000 = 52 000 kr.

    Jag bortser här från det grundavdraget som minskar skatten en del. Jag förutsätter också att Du inte tjänar så mycket att Du kommer över den s.k. brytpunkten och måste betala även statlig inkomstskatt.

    Förhoppningsvis har Du blivit något klokare av svaret. Jag föreslår att Du skriver ett brev till Skatteverket, bifogar kopia av anställningsavtalet med Din amerikanske arbetsgivare och begär att få en A-skattsedel för särskild A-skatt samt begär att få betala socialavgifterna själv. Då kommer Du att få betala preliminärskatt inklusive egenavgifter löpande under året och kommer så att säga in i systemet. Blir det något "strul" så är Du välkommen att höra av Dig.

    Hälsningar/Clas

    Skattepunkten AB

     

     

     

  1. anon
    kakmonstret
    Aug 08, 2005

    Tack för svaret! Så om jag betalar mina egenavgifter själv, innebär det att jag under året får himla låg lön, men att jag sen får tillbaka hela den summan av egenavgifter jag betalat in? Eller har jag förstått fel?

    För om vi tar ditt exempel så skulle jag i så fall betala en skatt på 52 000 kr, men om jag då får dra av egenavifterna, så kommer jag ha betalat 31 000 kr för mycket, som jag sen får tillbaka?

  1. anon
    Clas Ramert
    Aug 08, 2005

    Nej, summan av skatt och socialavgifter i exemplet blir 52 000 kr på en inkomst av 100 000 kr eller 52 %. Med de förutsättningar som jag angivit i exemplet blir det inga pengar tillbaka. Skatten är hög i Sverige!

    Hälsningar/Clas

    Skattepunkten AB

     

     

     

  1. anon
    MacCroft
    Apr 05, 2009

    Hej,

    Jag håller på att leta information om samma ämne som "kakmonstret". Jag håller också på att titta närmare på att starta upp en distributörsverksamhet för hälsokost.

    Jag kommer själv inte har några lager utan vidareförmedlar nya kunder till en hemsida alternativt till telefonbeställningar. Produkterna är tillverkade i Norge.

    Det förtjänst jag kommer erhålla är i form av provision på försäljning till kunder som jag har ordnat. Jag har F-skattsedel sedan tidigare men är tillsvidare anställd.

     Nu till min fråga: Kommer jag betala skatt enligt samma princip som ovan eller gäller det andra regler gentemot Norge än USA?

     

  1. anon
    Clas Ramert
    May 02, 2009

    Hej MacCroft!

    Det är lite svårt att få grepp om exakt vad det är Du skall göra. Men, om Du bedriver näringsverksamheten i Sverige, så skall Du skatta i Sverige. Om Du är anställd av det norska företaget kan saken bli annorlunda. Dubbelbeskattningsavtalet gentemot Norge (det Nordiska avtalet) är också uppbyggt på annat sätt än det amerikanska.

    Hälsningar/Clas

    http://www.skattepunkten.se

     

     

     

    Hälsningar/Clas

    Skattepunkten AB