En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Vi har köpt en stuga i 1996 i Sverige, är tyska och har alltid varit bosatta i Tyskland. Nu tänker vi att sälja stugan. Maste vi skatta för reavinsten i Sverige?

3 Kommentarer
  1. anon
    Lilla
    jan 19, 2008

    Enligt 3 kap. 19 § IL är en begränsat skattskyldig person skattskyldig för kapitalvinst på vissa uppräknade tillgångar och förpliktelser under förutsättning att personen vid något tillfälle under det kalenderår då avyttringen sker eller under de föregående tio kalenderåren har varit bosatt i Sverige eller stadigvarande vistats här (den s.k. tioårsregeln).

    Om jag alldrig har varit bosatt i Sverige, är vinsten skattefri? eller hur?

    MvH

    Maria

  1. anon
    Gordon Blixt
    jan 21, 2008

    Läs 3 kap. 18 § första stycket 7 IL i stället.

  1. anon
    Hans Larsson
    jan 24, 2008

    Hej Lilla!

    Jag vill bara som tillägg till Gordons inlägg nämna, att Sverige också enligt dubbelbeskattningsavtalet med Tyskland, artikel 6, har rätt att beskatta aktuell vinst.

    Hälsningar/Hans

    http://www.ramert.se

    Hälsningar/Hans

    https://www.skattepunkten.se