En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

 Enligt vad jag har hört finns det särskilda regler i den spanska skattelagstiftningen som innebär att spanska CFC-regler tillämpas på spanska bolag som förlägger sin verksamhet till Kanarieöarna där skatt endast uttas med några procent. Såvitt jag kan förstå är det här fråga om en  spansk intern angelägenhet. Min fråga: "Kan CFC-reglerna bli tillämpliga om ett spanskt bolag förlägger sin verksamhet till Kanarieöarna och ägaren är bosatt i Sverige?"

lashan

1 Comments
  1. anon
    Clas Ramert
    Feb 21, 2008

    Hej Lashan!

    I bilagan till inkomstskattelagen 39a finns en förteckning över länder/områden som inte kan cfc-beskattas. Spanska bolag kan inte cfc-beskattas. Frågan är då om något annat gäller när verksamheten ligger på Kanarieöarna. I bilagan finns inget sagt. Däremot hänvisas till dubbelbeskattningsavtal i 39a kap. 7 § 3 stycket. För att ge ett helt säkert svar behöver man därför lusläsa dubbelbeskattningsavtalet med Spanien och kontrollera vad som står om Kanarieöarna. En snabb titt i avtalet ger dock inte något intryck av att Kanarieörarna särbehandlas. Det verkar därför som om svensk cfc-beskattning inte är möjlig. Om detta är viktigt för Dig, bör avtalet kontrolleras mera noggrant.

    Hälsningar/Clas

    http://www.skattepunkten.se

    Hälsningar/Clas

    Skattepunkten AB