En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Jag och två komisar skall under resten av året jobba som dykare i Norge. Vi bor här under hela tiden, men är enbart skrivna i Sverige då vi bor gratis genom arbetet. Ev. kommer vissa hemresor göras. Har man då rätt till något reseavdrag/färdersättning? Måste man betala hyra här för att dra av för dubbelt boende?

När det gäller skatten har jag hört att man har rätt att de två första åren betala mindre skatt. Stämmer detta?

Skall skatt betalas i båda länderna?

 

Är oerhört tacksam för all hjälp i dessa frågorna!

 

1 Kommentarer
  1. anon
    masseberg
    aug 24, 2008

    Jag tror att enligt det nordiska dubbelbeskattningsavtalet kommer ni betala skatt i Norge för er inkomst där. För att vara på den säkra sidan se till att ni jobbar minst 6 månader i Norge. Enligt 3 kap 9 § 1 st inkomstskattelagen är inkomsten då ej skattpliktig i Sverige. Eventuella avdrag görs enligt norsk skattelagstiftning, vad som kan dras av får ni reda på när ni är där. Jag har själv jobbat i Norge och då det är så många svenskar (och andra utlänningar) som jobbar där är kunskaperna om vilka avdrag som får göras utbrett. Jag tror att det finns ett visst avdrag för att kunna köpa svenska tidningar och kunna ringa hem, dessutom kan avdrag göras för en resa hem i månaden och för boendet. Avdrag kan naturligtvis inte också göras i Sverige om ni inte betalar skatt här.