En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Hejsan!

 Jag är lite osäker vad som gäller för att fakturera till ett brittiskt företag. Jag har gjort en hemsida och skall nu fakturera dem. Men vad är det som gäller egentligen? skall jag lägga på moms? några andra avgifter jag skall tänka på?

 tack på förhand!

1 Kommentarer
  1. anon
    Ulf Bjarme
    sep 18, 2008

    Detta bör röra sig om en §7 tjänst och då gäller:

    ”paragraf 7 tjänster” efter den paragraf i mervärdesskattelagens
    femte kapitel där de är uppräknade. De uppräknade
    tjänsterna är följande:
    • Överlåtelse eller upplåtelse av ekonomiska
    rättigheter
    • Reklam och annonsering
    • Konsulttjänster m.m.
    • Datatjänster
    • Information
    • Bank- och fi nansieringstjänster
    • Försäkringar
    • Uthyrning (tillhandahållande) av arbetskraft
    • Uthyrning av varor som är lös egendom
    (ej transportmedel eller transporthjälpmedel)
    • Telekommunikation
    • Radio- och tevesändningar
    • Elektroniska tjänster
    • Transport och överföring av el och gas
    • Förmedling av ovanstående tjänster
    Försäljningen av intellektuella tjänster är momsfri i
    Sverige om köparen i det andra EG-landet är näringsidkare.
    Det saknar betydelse om köparen är momsregistrerad.
    Du ska ta ut moms om du säljer dessa tjänster inom
    EG till en privatperson eller någon annan som inte är
    näringsidkare.