En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Jag har skatterättslig hemvist i Singapore sedan 10 år tillbaka och har inte skattat i Sverige under denna tid. Jag har dock några fonder mm fortfarande i Sverige som jag rör då och då men har aldrig beskattats för detta tidigare.

I tidigare år har jag alltid fått återbäring på den ev skatt som har dragits av finansiella institutioner i Sverige, men for 2007 vill skattemyndigheten att jag nu betalar in ytterligare pengar för att täcka den skatt på räntor, utdelningar och vinster som jag har. Täcks inte detta också av det dubbelbeskattningsavtal som Sverige och Singapore har och ska skattas i Singapore (även om skatten här råkar vara 0% för inkomst av kapital)?

Även om det inte rör sig om några stora belopp så vill jag få klarhet i det här. Skulle uppskatta lite insikt och ev regler som jag kan åberopa i min kommunikation med skatteverket.

Mvh, Fredrik

2 Kommentarer
  1. anon
    Clas Ramert
    mar 07, 2009

    Hej Bagahera!

    Ledsen att svaret dröjt så länge. Det beror på att frågan inte hamnat under den vanliga rubriken: "Frågor till skatter.se". 

    Sverige har rätt att belägga räntor och utdelningar med kupongskatt enligt kupongskattelagen. I avtalet med Singapore tycks kupongskatten dock begränsas till 10 till 15 %. Jag kan inte utreda detta fullständigt inom ramen för ett gratissvar men det verkar som om Du kan få räkna av svensk kupongskatt mot skatt i Singapore på samma inkomst. Men det gäller naturligtvis inte om Du inte behöver betala någon skatt i Singapore.

    Hälsningar/Clas

    http://www.skattepunkten.se

     

     

     

    Hälsningar/Clas

    Skattepunkten AB

     

     

     

  1. anon
    hemvist
    apr 29, 2014

    Hej Clas,

    Tror inte att dit svar stämmer. Enligt Bagahera så är hans hemvist i Singapore. Enligt skatteavtalet mellan Singapore och Sverige så utgår ingen skatt på räntor om motagaren har hemvist i Singapore och räntan inte är hänförlig till näringsverksamhet.

    "Ränta, som utbetalas från Sverige till en fysisk eller juridisk
    person vilken har hemvist i Singapore och som enligt svenska
    skatteförfattningar inte är bosatt i Sverige, kan enligt gällande
    regler inte beskattas i Sverige. Detta gäller dock endast beträffande
    ränta som utgör inkomst av förvärvskällan kapital. Är räntan
    att hänföra till inkomst av näringsverksamhet beskattas räntan i
    Sverige utan begränsning, under förutsättning att räntan är hänförlig
    till skuld, som äger verkligt samband med fast driftställe som
    den som har rätt till räntan har i Sverige (art. VIII § 4)."

    Mvh

    Hemvist