En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Hej, 

Jag undrar hur det fungerar om man arbetar på en yacht som är registrerad på Guernsey? Ska man skriva ut sig ur Sverige för att slippa inkomstskatten eller är man automatisk befriad från det eftersom båten är registrerad i ett sk. "skatteparadis"?

Tacksam för svar och om någon har någon erfarenhet kring detta.

MVH,

Ninni 

  

 

 

1 Comments
  1. anon
    Hans Larsson
    Feb 18, 2009

    Hej Ninni!

    Det finns under vissa förutsättningar möjlighet att kunna bli skattebefriad i Sverige vid arbete till sjöss. Fartyget ska då huvudsakligen gå i utomeuropeiska vatten(exakta områden finns uppräknade i 3 kap. 12 § 3 st inkomstskattelagen) och Din vistelse ombord ska ha varat sammanlagt minst 183 dagar under en tolvmånadersperiod och Du ska vara anställd av en arbetsgivare inom EU. Guernsey hör inte till EU.

    Ifall Du funderar att utvandra bör Du givetvis även i det landet höra Dig för om gällande skatteregler.   

    Hälsningar/Hans

    http://www.skattepunkten.se

    Hälsningar/Hans

    http://www.skattepunkten.se