En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Hej på er!

 Jag har en fråga som jag hoppas att någon kan hjälpa mig att besvara.

Bakgrund: Jag är anställd i (ett dotterbolag) till en svensk koncern. Efter att jag påbörjat min anställning har jag köpt aktier i koncernens översta moderbolag (ett holdingbolag utan annan verksamhet).

Nu till min fråga: När jag bestämmer mig för att sälja av mitt aktieinnehav, kommer eventuell vinst att beskattas som inkomst av tjänst eller som inkomst av kapital?

Tacksam för svar eller tips om vart jag kan hitta lagrum eller praxis som berör detta.

 

1 Comments
  1. anon
    Clas Ramert
    May 29, 2009

    Hej CFO!

    Om bolaget betraktas som ett fåmansföretag kan det bli aktuellt att delvis beskatta utdelningar och kapitalvinster på dessa aktier som inkomst av tjänst. Reglerna kring detta återfinnes i 56 och fr.a. 57 kap. inkomstskattelagen. Reglerna brukar på skatteslang kallas för 3:12 reglerna, eftersom de ursprungligen stod i 3 § 12 mom lagen om statlig inkomstskatt (som numera är upphävd).

    3:12 reglerna ändras i stort sett varje år i något avseende och har blivit mycket svåröverskådliga. Tanken med dem är att fåmansföretagare inte skall kunna ersätta lön med skattebilliga utdelningar.

    Hälsningar/Clas

    http://www.skattepunkten.se

     

     

     

    Hälsningar/Clas

    Skattepunkten AB