En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Hej !

Jag jobbar just nu i Spanien.

Mitt företag(F-skatt) är registrerat i Sverige.

Jag gör ett jobb för ett spanskt företag /stort skivbolag.

 mitt företag är ett Svenskt litet skivbolag.

Hur skriver jag på min faktur(16%moms Spanien)eller svensk moms ?(eller ingen moms)? 

(jag befinner mig i spanien och jobbet är här i spanien)  

/Tack Steffan  

4 Kommentarer
  1. anon
    Ove Grip
    jun 09, 2009

    Hej Steffan!

    Det framgår inte av din fråga vad för slags jobb ditt företag utför i Spanien och om ditt företag är etablerat i Spanien eller om det är ett tillfälligt konsultuppdrag. Om det är ett till fälligt konsultuppdrag och ditt företag inte är etablerat i Spanien gäller följande.

    Det spanska företaget ska förvärvsbeskattas i Spanien. Förvärvsbeskattning innebär att det spanska företaget ska deklarera omsättningen i sin skattedeklaration samt moms enligt spanska regler. Sedan kan det spanska företaget göra motsvarande avdrag för ingående moms om förvärvet anses vara en momspliktig transaktion.

    Ditt företags tjänst anses omsatt i Spanien. Du ska inte ta upp någon moms i ditt företags faktura utan i stället på fakturan ange "tjänsten omsatt utomlands enligt 5 kap. 7 § mervärdesskattelagen och artiklarna 56-59 i mervärdesskattedirektivet 2006/112/EG."

    Du ska i företagets skattedeklaration deklarera denna omsättning i ruta 39.

    Hälsningar/Ove

    http://www.skattepunkten.se/

    Hälsningar/OveSkattepunkten AB

  1. anon
    Steffan
    jul 13, 2009

    Wow ! Jag är väldigt imponerad av det svaret .Supertack.

  1. anon
    enilsson85
    aug 14, 2009

    Vad gäller ang. moms för Kanada? Om jag är tillfälligt bosatt där, min enskilda firma fortfrande är registrerad i Sverige och jag fakturerar privatpersoner i Kanada för tjänster inom vinteridrott; skid-, teknik- och vallaservice? Tack för en super bra hemsida.

    Hälsningar Erik

  1. anon
    Ulf Bjarme
    aug 15, 2009

    Om din verksamhet kan tolkas som en tjänst i samband med idrottsutövning eller utbildning kan den inordnas bland de sk. § 7 tjänsterna som är momsfria.

    Klipp från SKV broschyren Moms vid utrikeshandel;

    Diverse intellektuella tjänster
    För den stora gruppen tjänster som ibland kallas
    intellektuella tjänster eller ”paragraf 7-tjänster” gäller
    att de kan säljas utan svensk moms till köpare i länder
    utanför EG. Det gäller oavsett om köparen är näringsidkare
    eller privatperson. Ett villkor för att du ska få
    sälja utan moms är att köparen nyttjar tjänsten utanför
    Sverige eller både i och utanför Sverige.

    Följande och liknande tjänster anses omsatta i det
    land där de utförs:
    • Kulturella aktiviteter, artistiska framträdanden
    och konserter
    • Idrottsutövning och deltagande i idrottsgalor
    • Underhållning
    • Utbildning
    • Vetenskapliga tjänster
    • Tjänster som tillhandahålls av mässarrangör
    • Konferensarrangemang och tjänster som avser
    deltagande i konferenser, kongresser m.m.
    Tjänster som utförs som stöd för någon av de ovan
    uppräknade huvudtjänsterna anses omsatta i samma
    land som huvudtjänsten. Villkoret är att stödtjänsten
    är nödvändig för att huvudtjänsten ska kunna utföras.
    Exempel på sådana stödtjänster är att bygga scener,
    sminka artister och svara för PA-ljud.
    Det ställs inga krav på konstnärlig nivå för att ett
    framträdande ska anses som artistiskt eller som
    underhållning. Vissa kulturella aktiviteter är undantagna
    från beskattning.