En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Hej!

 Jag har läst Inkomstskattelagen 1999:1229 40 kap, §10-13, men är fortfarande osäker vad som gäller i följande fall:

 Tre företagsledare äger ca 30% var i ett aktiebolag. Under en femårsperiod reduceras först deras ägande till ca 10% var, under denna tiden gör bolaget förluster, och sedan ökar deras ägande till drygt 30% var igen.
 Inträffar beloppsbegränsningen? 

Dels är det för mig oklart hur första stycker §12 ska tolkas (tillsammans köper de ju aktier för över 50%, men det är ingen stor nettoförändring under femårsperioden som nämns), och sedan om begränsningen i §13 om företagsledare har någon inverkan.

 

Tacksam för svar/råd!

 /Erland 

1 Kommentarer
  1. anon
    Clas Ramert
    jul 10, 2009

    Hej Erland!

    Det här är mycket komplicerat. Det är inte möjligt att ge något svar utan utredning. Om Du vill hjälper vi dock gärna till med det men det får i så fall bli ett betalt konsultuppdrag. Du kan ringa 031 711 20 70 för att diskutera ett sådant eventuellt uppdrag.

    Hälsningar/Clas

    http://www.skattepunkten.se

     

     

     

    Hälsningar/ClasSkattepunkten AB