En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Tillträder 1.1 -06 60% professur vid norsk högskola. Kommer att bo kvar i Sverige, och dag/veckopendla allt efter vad tjänsten kräver.

Vilka skatteregler gäller?

1 Kommentarer
  1. anon
    Clas Ramert
    jan 05, 2006

    Hej Professorn!

    När jag skriver svar på den här hemsidan måste jag begränsa mig eftersom det är en gratisservice. Därför har jag bara kastat en hastig blick på det Nordiska Dubbelbeskattningsavtalet.

    Första frågan är om artikel 15 (enskild tjänst) eller artikel 19 (offentlig tjänst) är tillämplig. Eftersom artikel 15 bör läsas ihop med artikel 25 punkt 6 b), blir resultatet i vilket fall att inkomsten endast skall beskattas i Norge. Emellertid finns till avtalet ett protokoll som i artikel IV punkt 3 stipulerar följande:

    "Utan hinder av bestämmelsrna i artikel 15 punkterna 1 och 2 och artikel 19 punkt 1 beskattas inkomst, vilken peron med hemvist i kommun i Norge eller Sverige som gränsar till landgränsen mellan dessa stater förvärvar på grund av personligt arbete som utförs i sådan kommun i den andra av dessa stater, endast i den stat där personen i fråga har hemvist, under förutsättning att denna person reglemässigt uppehåller sig i sin fasta bostad i denna stat"

    Det beror alltså också på i vilken kommun Du bor och i vilken kommun Du arbetar.

    I övrigt fann jag inga andra bestämmelser som skulle kunna vara tillämpliga. Det kan dock finnas sådana.

    Lycka till med professuren!

    Hälsningar/Clas

    Hälsningar/ClasSkattepunkten AB