En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Hej,

Jag arbetar på ett företag som säljer teknikkonsult timmar. I huvudsak går vi under intellektuella tjänster.

Det jag behöver hjälp med att själva hänvisningen till direktivet som måste göras på fakturan som går till ett annat EG land utan moms.

Är det någon som har en aning om vilken text jag ska använda. Eller har en hemsida där den informationen står tydligt?

Tack så mycket på förhand!

 

 

 

 

 

2 Kommentarer
  1. anon
    Ulf Bjarme
    dec 17, 2009

    Från 20100101 är huvudregeln vid omsättning av tjänster till utlandet att köparen ska redovisa momsen.

    Man ska på fakturan skriva vilken regel man stöder sig på vid momshanteringen.

    Exempelvis till näringsidkare inom EG:

    "Reverse charge, article 44 and 196 in Directive 2006/112/EEC (general rule)"

  1. anon
    Maya2010
    dec 18, 2009

    Hej,

    Tack så mycket för svaret! Är det artikel 44 jag ska hänvisa till? Fick i går svar av en annan att det var:

     VAT reverse charge levied on the basis of Article 56 of the VAT directive