En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Hej,

Om jag är bosatt sedan 10+ år i utlandet. För ca 2 år sedan flyttade jag till Schweiz (från EU land). Jag har alltid ägt en villa i sverige - men hyrt ut den (skatteverket har alltid haft annan address än villaaddressen). Jag köpte även en bostadsrätt för ca 2 år sedan (ej inskriven alls i sverige, inte addr. dit jag får deklarationen).

Jag vill nu avverka villan genom att sälja den (marknadspris) till ett Svenskt nystartat AB. NyAB som i sin tur är ägt av ett utlänskt EU bolag - ägt av mig (eller kanske även annan) i Schweiz. Jag beskattas inte av försäljningen av företag i Schweiz - och därför undrar jag endast hur skatten skulle se ut i sverige vid en sådan struktur. Utländska företaget har investeringar som syssla - och (skulle) inte bara äga fastigheten utan även aktier och annat.

Korta frågan: Jag säljer villan till NyAB (som ägs av EUftg). NyAB säljs i Sverige - pengarna skickas till EUftg. Skattar jag i sverige för den företagsförsäljningen? Anses det som försäljning av fast egendom iallafall - vad om någon annan - ej närstående äger och driver EUftg?

1 Kommentarer
  1. anon
    Inger Paulin
    apr 23, 2010

    Hej wisebranch,

    Du äger en fastighet i Sverige som stadigvarande är uthyrd. Om inte till närstående är det en näringsfastighet och inte en privatbostadsfastighet. Du beskattas för vinsten vid försäljningen i inkomstslaget kapital, skattesatsen är 27 % (privatbostadsfastghet beskattas med en skattesats om 22 %). Värdeminskningsavdrag och avdragna förbättrande reparationen återförs i näringsverksamhet. Hyresinkomsterna beskattas i näringsverksamheten. Jag vet inte hur Du har redovisat fastigheten men det borde ha varit på det beskrivna sättet om den har varit uthyrd hela tiden.

    Du vill sälja den till ett AB som ägs av ett bolag  etablerat inom EES-området, EUftg. Du äger EUftg. I skatteavtalen har alltid källstaten ( i detta fall Sverige) rätt att beskatta en fastighet. I de flesta avtal gäller detta även om fastigheten ägs via en juridisk person. Nu har Sverige inte en sådan rätt enligt sin interna rätt. Därför gäller artikel 13 i avtalen. I de flesta avtalen gäller att ett utländskt bolag, som inte har ett fast driftställe i Sverige,  inte beskattas för en aktieförsäljning av svenska aktier.

    Vänligen/Inger