En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Hej!

Om vi skulle vilja sälja en tomt i Grekland som är inköpt feb 2006, hur beskattas man då på eventuell vinst?

Vi betalade skatt på tomten när vi köpte den ( som man gör i Grekland)men nu har vi hört av man eventuellt skall betala skatt på tomten vid eventuell försäljning om tomten är inköpt från jan 2006. Detta är då i Grekland vad jag förstår men hur blir det i Sverige med beskattningen? Man kan ju inte betala skatt 3 ggr??! Mvh ´Finci´

2 Kommentarer
  1. anon
    Hans Larsson
    apr 21, 2010

    Hej!

    Normalt får enligt ingångna dubbelbeskattningsavtal av OECD-modell aktuell vinst beskattas i det land fastigheten finns förutom beskattningen i bosättningslandet. Dubbelbeskattning undviks sedan med avräkning av skatt.

    Enligt det svensk - grekiska avtalet framgår detta också av artikel X § 1 (inkomst av fastighet), men i artikel XXIII § 2 finns en bestämmelse, som innebär undantag från svensk beskattning ifall inkomstkällan, som just i detta fall, finns i Grekland.

    http://www.skattepunkten.se

    Hälsningar/Hans

    http://www.skattepunkten.se

  1. anon
    Finci
    apr 21, 2010

    Hej igen!

     

    Tusen tack för svaret! Mvh Finci