En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Hej!

 

Vet att liknande frågor har varit uppe tidigare.

 

Om jag bor i Sverige, anställd av ett bolag på Guernsey och jobbar inom flygbranchen med luftfartyg "flygplan" i internationel trafik som inte är registrerade i något Scandinaviskt land. Flyger över hela världen i icke linjetrafik. Är hemma i Sverige max 170 dagar på ett år. Lön utbetalas oskattad.

 

Vad är det som gäller angående inkomstskatt socialaavgifter m.m när man tar upp inkomsten i Sverige?

 

Med vänlig hälsning

 

P

3 Comments
  1. anon
    Hans Larsson
    Dec 07, 2010

    Hej!

    Inkomsten ska beskattas i Sverige om du är bosatt här. Eventuellt har även det land där flygbolaget har sitt säte rätt att beskatta inkomsten. Den skatten kan sedan avräknas mot den svenska avseende aktuell inkomst.

    Sannolikt ska du tillhöra brittisk socialförsäkring men inte enligt EU-regler eftersom Guernsey inte ingår i EU men Storbritannien och Sverige har upprättat en egen socialkonvention och den inkluderar Guernsey. Jag tror att din arbetsgivare är skyldig att betala dina brittiska socialavgifter.

    Jag vill gardera mig något eftersom alla förutsättningar kanske inte har lämnats i din förfrågan.

     

    Hälsningar/Hans

    http://www.skattepunkten.se

    Hälsningar/Hans

    http://www.skattepunkten.se

  1. anon
    swedefly
    Mar 07, 2011

    Hej Hans,

     

    Jag sitter i liknande situation som Jockey. Fast jag betalar redan skatt samt sociala avgifter i Luxembourg. Behöver jag nu även "toppa-upp" skatten i Sverige.

    Har försökt ta mig igenom Lag (1996:1510) om dubbelbeskattning mellan Sverige och Luxemburg, men fastnar på Artikel 15 (punkt 3)

    Hoppas på lite hjälp i denna fråga,

     

    MVH

     

     

     

  1. anon
    Ove Grip
    Mar 26, 2011

    Hej swedefly!

    Om du är bosatt i Sverige och utför arbete som utförs ombord på ett luftfartyg (flygplan) som används i internationell trafik av ett företag i Luxembur så får Luxemburg enligt artikel 15 p. 3 i skatteavtalet mellan Sverige och Luxemburg bekatta din lön för detta arbete.

    Sverige får också beskatta din lön men ska enligt artikel 23 p. 2 a) i avtalet - med beaktande av bestämmelserna i svensk lagstiftning om  avräkning av utländsk skatt - medge avräkning från den svenska skatten på lönen av din i Luxemburg betalda skatt.

    Hälsningar/Ove

    http://www.skattepunkten.se/