En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Skall sälja mark som jag ärvt av min far. Kan jag göra arvavstående till mina två barn? Isåfall med hur mycket av försäljningsbeloppet? Påverkar det skatten om det fördelas på tre?

1 Kommentarer
  1. anon
    Ove Grip
    jan 24, 2012

    Hej

    Enligt 17 kap. 2 § 1 st. ärvdabalken kan en arvinge som vill avsäga sig sin rätt till arv göra detta antingen genom godkännande av testamente eller genom att skriftligen informera arvlåtaren om sitt avstående.

    Jag tolkar dina uppgifter så att du redan har ärvt marken av din far. Du kan då inte nu göra något arvsavstående.

    Hälsningar/OveSkattepunkten AB