En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Hej

Jag har hamnat lite i moment 22... Jag har en egen lya men är skriven hos min pojkvän där jag bor (båda två i Stockholm). Min lägenhet hyrs nu ut vitt till en journalist vars företag betalar hälften. Han får alltså ett kvitto av mig varje månad.

Nu vill jag emellertid sälja min lya, och för att slippa skatt vid försäljning måste jag ha varit skriven på min lägenhet minst ett år innan försäljning. Nu måste jag alltså skriva tillbaka mig på min lägenhet innan försäljning. Jag kommer dock ej att bo där eftersom den hyrs ut...

Hur funkar det här? Vad säger skatteverket om att jag "bor" i min lya samtidigt som den är uthyrd!?!? Kan man säga att man hyr ut del av lägenhet? Och spelar det någon roll för företaget som nu betalar halva hyran (dvs när de ska ta upp det i sin deklaration)?

Hur ska man göra egentligen? Vore tråkigt att sluta hyra ut den bara för att kunna få uppskov på skatten. Eller behöva hyra ut den svart... (vi behöver nämligen alla pengar för att ha råd med en nyproducerad lägenhet som vi redan bokat)

Vore jättetacksam för svar om du vet något om detta...

Mvh
Marie D

1 Kommentarer
  1. anon
    Clas Ramert
    dec 06, 2006

    Hej Marie!

    Det korta svaret på Din fråga är att helt enkelt citera inkomstskattelagen 47 kap. 3 § 1-3 styckena:

    "Med  ursprungsbostad avses en sådan privatbostad i Sverige som vid avyttringen är den skattskyldiges permanentbostad.
    Med  permanentbostad avses en bostad där den skattskyldige varit bosatt
    1. under minst ett år närmast före avyttringen, eller
    2. under minst tre av de senaste fem åren.
    Om den skattskyldige förvärvar en ny bostad innan han avyttrar den tidigare bostaden, skall frågan om den tidigare bostaden är hans permanentbostad avgöras med utgångspunkt i förhållandena när den nya bostaden förvärvas, om han begär detta."

    Mer info hittar Du i Skatteverkets handledning: http://skatteverket.se/download/18.3a2a542410ab40a421c80002027/30124.pdf

    Om Du inte bott i lägenheten mer än tre av de senaste fem åren, har Du problem.

    Hälsningar/Clas

    Hälsningar/ClasSkattepunkten AB