En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Hej!

Jag kommer att flytta till Holland strax efter midsommar och bo där under åtminstone 5 år (och alltså betala skatt där). Undrade hur det är med holländska aktier som jag ägar sedan länge (mer än 10 år). Om jag flytter i juli och säljer aktierna i samma månad, måste jag då betala skatt i Sverige om försäljningspriset är högre än inköpspriset? Eller är det det holländska skatteverket som jag ska betala ev.?
Tack på förhand!

/Peter
 

1 Kommentarer
  1. anon
    Hans Larsson
    mar 25, 2014

    Hej Peter!

    Antar att du var bosatt i Sverige när du köpte aktierna och i så fall är du skattskyldig för eventuell vinst i Sverige även om du efter flytten är begränsat skattskyldig i Sverige. Enligt dubbelbeskattningsavtalet med Nederländerna har Sverige rätt att beskatta reavinst på aktier i fem år efter utvandringsår, artikel 13 p.5.

    Hälsningar/Hans

    Hälsningar/Hans

    https://www.skattepunkten.se