En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Hej,

Vi ska flytta utomlands i September och avregistera oss från skatteverket och folkbokföring då.  

Sedan vill vi sälja huset efter vi åker härifrån för att undvika att betala skatt på vinsten.  

Kommer registrera oss i England som inte ha en "capital gains tax" för den primär boende hus.  Och enligt skatteavtal emellan England och Sverige kan vi välja var vi vill beskatta försäljning osv.  Så vi skälvklart välja England i detta fall.

Räcka det att vänter till sa oktober för att sälja eller måste man vänta till ett nytt skatte-år (till exempel januari 2017)?  Något annat att tänka på?

Tack i förväg,

Alistair 

2 Kommentarer
  1. anon
    Kaj Rask
    maj 19, 2016

    Enligt skatteavtalet mellan Sverige och UK (artikel 13 punkt 1) har Sverige rätt att beskatta vinst på försäljning av fastighet i Sverige även om den ägs av person bosatt i UK.

  1. anon
    alistair
    maj 19, 2016

    Tack Kaj!

    "13.1. Gains derived by a resident of a Contracting State from the alienation of immovable property referred to in Article 6 and situated in the other Contracting State may be taxed in that other State."

    Så pga, att det stå "may" och inte "shall" som det stå för i andra delar av den dokument är detta inte svart och vit, eller?

    Vad gäller aktier som beskivs på samma sätt är dett kanske svårt för det ofta dras automatiskt vid utdelning.

    Men för hus-försäljning, betala man skatt efterhand.  Så om man inte deklarera det vad skulle hände då?   När jag ringt till Skatteverket fick jag verbal svar att man kan beskattas i ett land eller den andra, om man är inte längre fölkbokförd.  Men jag mistänka det var en lite allmänna svar.  

    Villken inverkan kan skatteverket ha när man bor i England om man vägra betala?

    Ett annat sätt skulle kanske använda uppskov reglerna, som enligt skatteverket fungera inom EU.  Om man sedan behålla hus 5-20 år kommer Sverige verkligen att jagar in den skatte från en tidigare försäljning?  Svårt att tro de har koll eller?