En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Hej!

Jag och min familj har flyttat fån Sverige och är folkbokförda i Frankrike sedan åtta år. Ialla år har de fortsatt att dra 30 % skatt på våra aktieutdelningar. Nu har jag äntligen fyllt i blanketten "Intyg om begränsad skatteskyldighet i Sverige". Kommer de då bara att dra 5%på skatteutdeningen i fortsättningen? 

Vad gäller reavinstskatt vid aktieförsäljning? Hur och var kommer detta att beskattas? Normalt sätt deklarerar vi enbart i Frankrike.

Om vi har ärvda aktier, är det skattemässigt en fördel att sälja dem så länge vi bor i Frankrike? Är det smartast att ha tillgångarna kvar i Sverige eller bör de flyttas till Frankrike? Hur är det med fonder i Luxemburg? Var och hur mycket beskattas dessa?

Inom några år kan det vara aktuellt att sälja aktierna för att finansera ett boende i Sverige eller Frankrike. Hur gör vi för att betala minsta möjliga skatt på vinsten?

Tacksam för svar på dessa olika funderingar.

Vänliga hälsningar från

Christin

4 Kommentarer
  1. anon
    bjornwahlsten
    feb 07, 2007

    Hej,

    misstänker att det är 15% som besakttas om man blivit
    begränsad skatteskyldighet i Sverige. Vid reavinst vill säkert Frakrike
    beskatta vinsten, Sverige gör inget anspråk när man är begränsad
    skatteskyldighet i Sverige. Tror inte att Sverige har någon plikt att
    rapportera reavinst till Frankrike.

    Om man tvingas flytta
    tillbaka till Sverige blir det säkert kostförhör om alla ens
    tillgångar. Jag skulle i god tid innan ta reda på hur myndigheterna i Sverige hanterar
    situationen. Det hänger klart sammam med hur stora belopp det rör sig
    om. 

    Det finns ett forum: http://www.sviv.se/

    De lär ha material för dem som skall flytta "hem".

    Björn 

  1. anon
    Studenten
    feb 07, 2007

    Hej!

    Jag funderar på att starta enskild firma som översättare och bosätta mig i Spanien. Då jag har för avsikt att jobba hemma över nätet undrar jag om detta räknas som ett fast driftställe. Till vilket land ska jag betala skatt? Är det bättre att starta företaget i Spanien?

    Väldigt tacksam för svar!

  1. anon
    Clas Ramert
    feb 19, 2007

    Hej Christin!

    Om Du enligt dubbelbeskattningsavtalet med Frankrike anses ha hemvist i Frankrike borde den svenska skatten maximalt kunna uppgå till 15 % enligt artikel 10 punkt 2. Om det dessutom blir skatt i Frankrike bör den svenska skatten på utdelningarna från Sverige kunna avräknas från den franska skatten. I Sverige har den skattskyldige möjlighet att begära rättelse avseende de senaste fem beskattningsåren.

    Du har också flera andra frågor, som inte är så lätta att besvara utan utredning. Ring mig gärna för en konsultation - +46 31 711 20 70

    Hälsningar/Clas

    Hälsningar/Clas

    Skattepunkten AB

     

     

     

  1. anon
    Clas Ramert
    feb 19, 2007

    Hej Studenten!

    Om Du skall bo och arbeta i Spanien, blir det med all sannolikhet också lättast att registrera bolaget i Spanien och även betala skatt där. Vi kan väl utgå från att skatten också blir lägre där.

    Hälsningar/Clas

    Hälsningar/Clas

    Skattepunkten AB