En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Hej!
Finns det något maxbelopp som jag bör hålla mig under när jag för över pengar från mitt engelska konto till mitt svenska konto? (jag betalar skatt i UK) 

Tack på förhand! 
Anna

 

 

 

4 Comments
  1. anon
    matgus3
    Feb 19, 2019

    Svar nej

    <p>Mats</p>

  1. anon
    matgus3
    Feb 19, 2019

    I allmänhet brukar man säga 150 tusen. Detta belopp spelar dock ingen roll om de kommer från skattade och sparade medel i utlandet, särskilt inte om innanför EU. Frågor kan uppstå men skulle tro att det i ditt fall är osannolikt.

    <p>Mats</p>

  1. anon
    matgus3
    Feb 19, 2019

    Har du sedan din skattehemvist i UK snarare än i SE bör du informera din svenska bank om detta. De kommer därefter att nolla skatten i SE, varefter du får ta upp eventuella ränteinkomster i UK - beroende på vad som sägs i skatteavtalet - i allänhet artikel 11 - mellan SE och UK.

    <p>Mats</p>

  1. anon
    matgus3
    Feb 19, 2019

    Du måste dock deklarera öven i SE varje år och upplysa dem om, i övriga upplysningar, att du är skriven i UK. Annars vill SKV skatta i efterhand. Vet dock ej vad avtalet med UK säger så bäst att kolla det. Finns på SKVs hemsida.

    <p>Mats</p>