En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Hej,

Följer övergångsposten med vid gåva?

Vad jag har förstått är det inga problem då det handlar om arv..men hur är det med gåva..?

Någon som har erfarenhet kring detta? Är det några andra skillnader man bör tänka på?

/J

1 Kommentarer
  1. anon
    Clas Ramert
    maj 08, 2007

    Hej Johan!

    Så här står det i inkomstskattelagen 33 kap. beträffande enskilda näringsidkare (14 kap. 3 stycket:

    "Om näringsverksamheten övergår till en fysisk person genom arv, testamente, gåva, bodelning eller på liknande sätt, tar förvärvaren över övergångsposten."

    Och så här står det beträffande handelsbolagsdelägare (20 § 4 stycket):

    "Om andelen övergår till en fysisk person genom arv, testamente, gåva, bodelning eller på liknande sätt, tar förvärvaren över övergångsposten."

    Inga problem, således!

    Hälsningar/Clas

    Hälsningar/ClasSkattepunkten AB