Hej!
En av mina vänner, som även har en enskild firma, hyr även en bostad utomlands (ej EU), som hon hyr ut till andra. Kan hon ta med detta i sin enskilda firma. Ska hon beskatta detta i Sverige eller i det land där bostaden finns.
Tacksam för svar.
Imsfese
Hej Imsfese!
Vid internationella transaktioner är det vanligen tre olika regelsystem att ta hänsyn till:
Svensk intern skatterätt
Det andra landets interna skatterätt och
Dubbelbeskattningsavtalet mellan Sverige och det andra landet.
Dubbelbeskattningsavtalet kan bara lindra beskattningen - inte höja den. Avsikten med dubbelbeskattningsavtal är ju ytterst sett att förhindra att samma inkomst beskattas i båda länderna utan att lindras på något sätt. Dubbelbeskattningsavtalen följer vanligtvis OECD:s modellavtal men detaljerna kan skilja sig åt.
Enligt svensk intern rätt är det skillnad på om bostaden är en privatbostad eller ej. En privatbostad kan inte redovisas i den enskilda firman utan scablonbeskattas i inkomstslaget kapital. Schablonen får nog anses förmånlig.
Beskattningen i det andra landet samt dubbelbeskattningsavtalet kan jag inte uttala mig om, eftersom jag inte vet vilket land det rör sig om. Ibland kan det vara så att Sverige enligt dubbelbeskattningsavtal överhuvudtaget inte kan beskatta inkomster som har samband med fast egendom i det andra avtalslandet.
Hälsningar/Clas
- Logga in eller registrera dig för att kunna kommentera
- Logga in eller registrera dig för att kunna kommentera

Svar till imsfese: Bostad utomlands som hyrs ut