Förlustavdrag aktier vid byte till värdepappershandel

Body

Hej Clas & övriga

Vi äger värdepapper i vårt aktiebolag. Pga av risk för Lex Uggla så gjorde vi om i redovisningen inför taxeringen 2006-2007.

Innan hade vi redovisat aktier som kapitaltillgångar och numera som ett värdepapperslager.

Vi hade kvar en förlust från aktier från taxeringen 2005-2006 som vi yrkade avdrag på i årets deklaration.

Nu nekar Skatteverket oss detta avdrag med hänvisning till följande:

"Om man vid övergången har ett underskott i den sk. aktiefållan för detta underskott inte kvittas mot vinster i värdepappershandeln. Av 48 kap 26 § inkomstskattelagen framgår att sådana förluster endast får dras av mot kapitalvinster på delägarrätter. Med kapitalvinst avses vinst vid avyttring av kapitaltillgångar, dvs. andra tillgångar än lager, se kap 25 kap 3 § "

Är detta rimligt ?, någon ??

// mvh Percussion

Hej igen Percussion!

Tyvärr ligger det någonting i det som Skatteverket hävdar. Ett hugskott från min sida skulle vara att säga att värdepappersrörelse inte uppstod förrän vid slutet av det räkenskapsåret, om Ni hade kapitalvinster i början av året som skulle kunna passa. Men, egentligen tror jag inte riktigt på det själv.

Hälsningar/Clas

http://www.ramert.se