Lägsta skattesats på kapitalinkomst i Sverige

Body

Hej!

Jag försöker klarlägga hur vissa svenska skattebetalare har kunnat åtnjuta en effektiv skattesats på kapitalinkomster som är lägre än 20%. 20% är den lägsta skattesatsen vid utdelning från fåmansbolag, följt av 22% vid reavinst från försäljning av privatbostad, följt av 25% vid utdelning på okvalificerade andelar.

En skattebetalare hade ett överskott av kapital år 2015 uppgående till 69 332 777 kronor och en statlig inkomstskatt på kapital om 8 724 008 kronor, vilket motsvarar cirka 12,6 % effektiv skatt.

Hur kan detta vara möjligt?

Med vänlig hälsning
Neo

Hej Neo!

Det stämmer att den lägsta effektiva skattesatsen är 20 procent. Observera att om överskottet av kapital är 69 332 777 kr sp är den svenska skatten 69 332 777 * 30 % = 20 799 83 kr då alla kvoteringar görs innan man räknar ut överskottet av kapital.

Det som kan ha påverkat den svenska skatten är avräkning för utländsk skatt, dock är det svårt att uttala sig om man inte har den svenska deklarationen och slutskattebeskedet.

Mvh
Daniel