Hej,
Jag kommar att bosätta mig i Kanada och arbeta för en kanadensisk arbetsgivare. Det är en fast tjänst över två år och jag kommer att ha ett tillfälligt arbetsvisum. Jag kommer fortfarande att vara skriven i Sverige och har kvar min bostadsrätt. Vart ska jag betala skatt för lönen, i Kanada eller Sverige?
Mvh Erik
Hej Erik!
Du ska nog rätteligen skriva ut Dig från Sverige, då Du kommer att vara bosatt utomlands mer än ett år.
Då Du har bostadsrätten kvar kommer Du att betraktas som obegränsat skattskyldig i Sverige även om Du inte är folkbokförd här - väsentlig anknytning.
Även om Du är obegränsat skattskyldig i Sverige så kommer avtalet mellan Sverige och Kanada att innebära begränsningar i svensk beskattning. Du har under den här tiden i Kanada med all sannolikhet hemvist enligt avtalet i Kanada. Lönen i Kanada kan enligt avtalet endast beskattas där om arbetet utförs där och inte i Sverige.
Hälsningar/Hans
- Logga in eller registrera dig för att kunna kommentera
- Logga in eller registrera dig för att kunna kommentera

Svar till Enilsson: Betala skatt i vilket land med utländsk AG?