Hej,
Jag har sålt min bostadsrätt med vinst, och kan inte få uppskov med beskattningen eftersom jag inte har varit bosatt i Sverige de de senaste åren (jag har bott utomlands).
Under åren utomlands har jag betalaträntor på de svenska bolånen, och inte kunnat dra av dem eftersom jag inte hade några inkomster i Sverige.
Vad jag förstår så kan jag i år, när jag säljer bostaden, åtminstone dra av årets räntor (kapitalförlust) från vinsten när jag deklarerar.
Jag undrar om jag även kan dra av ränteutgifter (kapitalförluster) från tidigare år, som jag aldrig har utnyttjat?
Mathieu
Hej !
Som begränsat skattskyldig kan du endast få avdrag för ränteutgifter, ifall du haft skattepliktiga inkomster p g a uthyrning av bostadsrätten.
Ifall du fortfarande betraktas som obegränsat skattskyldig i Sverige p g a väsentlig anknytning beroende på innehavet av bostadsrätten, så har du full avdragsrätt för räntorna. Ibland kan det vara till fördel att vara obegränsat skattssklyldig i Sverige vid boende utomlands.
Hälsningar/Hans
- Logga in eller registrera dig för att kunna kommentera
- Logga in eller registrera dig för att kunna kommentera

Svar till Mathieu: Kapitalvinst - Bostadsrätt - Ränteutgifter