Skatt på Arv av stuga i Norge för Norsk medborgare bosatt, gift och arbetande i Sverige.

Body

Hej,

 Behöver jag skatta till Sverige eller Norge för arv av 50% av en stuga i Norge av min norska mamma.

Jag är Norsk statsborgare bosatt i Sverige sen 1995 (förutom ett utlandsuppehåll i USA 1999-2001).

Jag är gift med en svensk och har barn här och jobbar och skattar i Sverige.

Förutom arv av stuga kommer även en större summa pengar ges bort i förskott på ärv eller som gåva av min norska mamma som bor i Norge. Hur hanterar jag detta med hänhold av skatt?

Tack på förhand för svar.

/Ine :-)

Hej Ine!

Arvsskatten är sedan länge avskaffad i Sverige, som du behöver inte betala någon arvsskatt här.

Arvsskatten finns kvar i Norge. Det finns ett fribelopp på 470 000 NOK, som det inte tas ut någon skatt på. För arv efter en förälder är skatten 6 procent på nästa 330 000 kr och 10 procent på värdet av arv därutöver.

Jag tror att det är marknadsvärdet av den ärvda egendomen som skatten beräknas på. 

Hälsningar/Ove

http://www.skattepunkten.se/

Tack snälla Ove för svar.

Det jag inte helt förstår är att jag är jo Norsk statsmedborger boende i Sverige (och troligen resten av livet) och trodde jag pliktade skatta till Norge vid arv.

Jag har ingen intäkt i Norge men om jag som norsk statsborger ärvar pengar och fastighet i Norge - är jag då inte skyldig att betala skatt till Norge?

Det är mycket mera än fribeloppet som kommer ärvas.

 Tacksam för svar.

/Ine :-)