Resande konsult

Body

Jag jobbar som konsult i Sverige, och fakturerar via Svenskt AB.  Jag tar då ut lön från mitt svenska AB.

När jag fysiskt finns i Norge, fakturerar jag från mitt norska bolag till mitt svenska AB (som fakturerar kunden) så vinsten blir i Norge.  Jag tar då ut lön från mitt norska AS.

Men när jag är i en annan del av världen tänkte jag att jag borde ha ett annat dotterbolag av mitt AB som jag fakturerar via.  T.ex om jag har ett dotterbolag i nåt lågskattland och fakturerar via det bolaget så borde det vara möjligt att i princip inte få 22% bolagsskatt och sen ta vinsten tilbaka till mitt AB som utdelning.

Jag måste förstås betala nån typ av inkomst/utdelningsskatt all den tid jag är skriven i Sverige, men det borde inte vara nödvendig med svensk bolagsskatt när jag jobbar från andra länder.

Jag uppfattar det som at bolag som t.ex Ving som har anställda i korta perioder i Spanien (skrivna i Sverige) har dom anställda i nåt dotterbolag innom EU.

Någon som vet hur detta fungerar?

Hej

Det kan vara fördelkatigt med bolag i t.ex. Cypern. Hur ett sådant upplägg kan se ut beror på omständigheterna. Registrera dig som kund på Skattepunktens hemsida om utredning önskas.