Inkomst/Sparkapital fran Saudi

Body

Hej!

Jag har bott och jobbat i Saudi-Arabien i 10+ ar och funderar dels pa att skicka hem pengar intjanade har for att antingen kopa en lagenhet eller investera i lite aktier.

Jag ar utskriven ur Sverige sen flera ar.

Behover jag skatta for mina intjanade pengar? Saudi-Arabien har ju ingen inkomst-skatt alls, sa jag ar radd for att Skattemasen kommer saga att jag aldrig skattat for mina pengar och att dem darfor vill ta en del av kakan.

Uppskattar verkligen svar!

/Fredrik

 

Uppfattar att du är skatterättsligt utflyttad sedan länge. Om du investerar i marknadsnoterade aktier i Sverige påverkar det inte din skattesituation mer än att du får betala kupongskatt på utdelning. Det är bättre att placera i fonder, ISK eller kapitalförsäkring. Du kan också köpa en bostad som typiskt sett är en fritidsbostad.

Hej!

Själva överförningen av pengar utlöser ingen beskattning.

Mvh
Daniel