Hej,
Jag skulle vilja veta om ett företag som bedriver hotellverksamhet kan räkna momsavdrag för ett bilinköp? Bilen används dels som shuttle bus samt för inköp till verksamheten.
Hotellet har även köpt in en medeltung lastbil (6,5 ton) som används vid renovering (transport av byggmaterial och bortförsel av byggavfall) samt för transport av inventarier. Hur ser man på momsen här?
Måste moms beloppet vara specificerat på fakturan/kvittot? På ett utav våra kvitton står det; ”Bolaget tillämpar vinstmarginalbeskattning enligt kapitel 9A ”MOMSLAGEN” ” Vad innebär detta?
Det andra inköpet är gjort via en privatperson. Hur ser man på momsen här?
Tacksam för svar!
Mvh, Max
Hej Max!
Företaget kan inte få avdrag för bilen då avdrag för moms på bilar för persontransport endast gäller taxiverksamhet.
Förbudet mot momsavdrag gäller endast personbilar så lastbilen kan man få avdrag för.
För att få avdrag krävs det att det finns specificerat, momsen finns dock aldrig specificerad vid vinstmarginalbeskattning vilket innebär att inget avdrag kan medges. Vinstmarginalbeskattning tillämpas vid handel med begagnade varor och innebär att moms endast erläggs på mellanskillnaden mellan inköpspris och försäljningspris av säljaren.
Mvh
Daniel
- Logga in eller registrera dig för att kunna kommentera
- Logga in eller registrera dig för att kunna kommentera

Hej Max!