Scenariot ser ut enligt följande:
Jag jobbar och får full lön av ett bolag utomlands. Landet har ett skatteavtal med Sverige och jag själv har fortfarande en "väsentlig anknytning" till Sverige. Om jag har förstått det rätt så ska jag alltså betala skatt utomlands som säg är cirka 30% och sedan resterande i Sverige som då kanske blir cirka 15%.
Det jag nu är intresserad av är vad jag har för rätt till för avdrag som kan täcka så stor del som möjligt av dessa 15%.
Jag har hört bland annat om, utlandstraktamente, dubbelbosätning, resor till och från jobb, m.m.
Jag skulle gärna få lite klarhet i detta.
MVH: Anders
Hej Yrvaken!
Ja, det finns möjligheter till avdrag för dubbel bosättning eller tillfällig anställning ifall arbetet är tidsbegränsat till exempelvis några år. Hemresor har Du också rätt till en gång per vecka under förutsättning att arbetslandet ligger inom EU/EES.
Hälsningar/Hans
- Logga in eller registrera dig för att kunna kommentera
Är det summan för utlandstraktamente jag då ska använda för avdrag för dubbelbosättning eller tillfällig anställning?
MVH: Anders
- Logga in eller registrera dig för att kunna kommentera
- Logga in eller registrera dig för att kunna kommentera

Svar till Yrvaken2: Avdrag för jobb utomlands men bor i Sverige