Min sambo ska skriva över hälften av huset på mig. Vi har tänkt att det ska gis som gåva. Men jag sitter med en reavinst efter salet av en lägenhet, och jag undrar på om jag kan få uppskov med reavinsskatten vid att vinsten användas som vederlag för gåvan?
Jag har förstått at om vederlaget är lägre än taxeringsvärdet, så anses det fortsatt vara en gåva - men blir vederlaget ansett vara skattbar inkomst för min sambo?
Vänligen hälsning Cornelia
Hej Cornelia!
Om ditt vederlag för gåvan är lägre än halva taxeringsvärdet anses du ha förvärvat hälften av huset genom gåva. Din sambo har då överlåtit hälften av sin fastighet till dig genom gåva, och ditt vederslag ska inte beskattas hos honom.
Du har rätt till uppskov med beskattning av reavinsten om den ersättning du betalar till din sambo är minst lika stor som den ersättning du fick för din lägenhet. Om ersättningen till din sambo är lägre har du rätt till uppskov med reavinsten minskad med skillnaden mellan den ersättning du fick för lägenheten och den ersättning du betalar till din sambo.
Hälsningar/Ove
- Logga in eller registrera dig för att kunna kommentera
- Logga in eller registrera dig för att kunna kommentera

Svar till Norsk i Sverige: Ska vederlag för gåva beskattas hos..