Moms på ersättning för reseräkning

Body

Hej,

Jag har enskild firma och bedriver proffessionell idrottsverksamhet. Jag drar av resekostnader och moms. I många fall skriver jag reseräkning till min idrottsförening. Ersättningen är lägre än mina kostnader. Skall jag dra av mina kostnader och moms i firman och intäktsföra reseräkningen utan moms ?

 

Ja bedriver du en momsregistrerad näringsverksamhet så ska du lägga på utgående moms på dina tjänster. Momssatsen beror på verksamhetens art. Tjänster inom Idrottsområdet beläggs i normalfallet med 6 % moms. 

Du får sedan dra av all ingående moms du betalt på utgifter för rörelsen (t.ex. resekostnader).

Att tänka på är att huvudtjänsten du fakturerar för styr momsen för hela tjänsten, så att om du lägger på 6 % normalt så blir det även 6 % på exempelvis resekostnader, frakt etc. (om de utgör en mindre del av fakturabeloppet).