Sverige-Norge skattesamarbete

Body

Hej

En god vän till mig blev pga svåra omständigheter skatteskyldig efter en fastighetsförsäljning. Hon flyttade till Spanien för att helt enkelt komma bort från de svårigheter hon hade, men anmälde sin adress till skatteverket så skulden följde med henne.Den ligger alltså nu i Spanien vad jag förstår. Det spanska skatteverket har gjort undersökning och funnit att hon inte har några ägodelar att beslagta och hon gör nu upp om en betalning där nere.

Hon vill gärna åka till Norge och jobba men är nu rädd för att svenska staten ska ta alla pengar från henne. Hur förhåller det sig med detta?Hon är svensk och utvandrad till Spanien. Skatteskulden ligger nu i Spanien. Hon är då skyldig att betala skatt i Spanien för det hon tjänar i Norge förstås men kan svenska skatteverket "få nys" om att hon jobar där och kräva in pengarna?T ex måste hon ju skaffa ett norskt bankkonto.

Tacksam för svar

 

 

Min fråga kvarstår alltså - vem skulle kunna besvara detta?Vem kan jag/hon vända sig till?Finns det ingen här på skatter.se som vet?

Jag känner till detta med de fem åren, men de har inte gått ännu. När de har det måste hon då ansöka om att få det preskriberat eller sker det automatiskt?

Long