arbetar i utlandet med deltidsanställning i Sverige

Body

Hej,

Jag arbetar under 10 månader på en privat forskningsinstitut i Australien och har innan utresan bott och varit skattepliktig i Sverige. Enligt sexmånadsregeln ska jag egentligen betala skatt på min inkomst i Australien men jag ska nu efter några månader i Australien bli samtidigt deltidsanställd (20%) som lärare på en svensk högskola (som utsänd till det privata australiensika forskningsinstitut). Efter tiden i Australien kommer jag att arbeta heltid på den svenska högskolan.

Hur påverka denna deltidsanställning min skatteplikt under tiden i Australien? Ska jag betala skatt i Australien under första delen och i Sverige efter min deltidsanställning börjar? Gör det någon skillnad om anställningen i Sverige börjar innan eller efter sexmånadsgränsen och gäller paragraf 20 i dubbelbeskattningsavtalet angående högskollärare fast den australiensiska institut är ingen utbildningsinstitution?

 

mvh

Karin

Hej Karin!

Sexmånadersregeln innebär att den del av inkomsten som beskattas i Australien inte ska beskattas i Sverige, det betyder att om Australien skattar inkomsten från forskningsinstitutet ska denna inkomst inte beskattas i Sverige. Detsamma gäller inkomsten från den svenska högskolan, skattas den i Australien så ska den inte beskattas i Sverige, beskattas den inte i Australien så ska den beskattas i Sverige. Detta innebär att inkomsten från forskningsinstitutet kan vara skattebefriat i Sverige men att du skattar på inkomsten från högskolan i Sverige. När anställningen påbörjades spelar ingen roll.

När det gäller artikel 20 så bör du kontrollera om det privata forskningsinstitutet omfattas av artikeln i avtalet, detta bör du kontrollera med det australiensiska skatteverket. Omfattas det av denna artikel så ska ingen del av inkomsten beskattas i Australien, dvs hela inkomsten ska beskattas i Sverige.

Mvh
Daniel