En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Hejsan,
Hittade denna site av en händelse och blev riktigt imponerad över kvaliten i svaren i tidigare inlägg.

Situation:
Kommer att befinna mig i London mellan 6 månader och 1,5 år - beroende på hur länge pengarna räcker och hur det går med jobb.

Har en gammal aktiefond som jag har stora latenta reavinster i.

Då jag ringde skattekontoret sa de att inkomsten av tjänst beskattades i England och att jag om jag kom tillbaka till Sverige för tidigt fick skatta i Sverige i stället och då dra av den skatt jag betalat i England + kostnader för inkomsternas förvärvande - resa mm. Inget problem.

Då det gällde reavinster som uppkommer vid försäljning av aktier sa de att dessa skulle beskattas i England om jag är utflyttad. Dvs så snart jag anmält utflyttning upphör fölkbokföring i Sverige och skatt skall dras i England.

Inga bindningar till Sverige finns, men problemet ligger i tiden jag kommer att stanna i England.

Vad händer om jag kommer tillbaka redan efter 6 eller 9 månader? Skall reavinsterna som uppstått under perioden jag varit utflyttad då föras tillbaka och skattas i Sverige?

Enligt personen på skattekontoret skulle det inte göras om jag kunde visa att jag hade flyttat på riktigt, men pga att jag inte fick jobb eller liknande valde att flytta tillbaka till Sverige.

Är det så enkelt? Kan man lita på den info man fått per telefon från skattekontoret, eller skall jag skicka samma fråga till dem på epost för att få det skriftligt?

Låte nämligen för bra för att vara sant  :-)

1 Comments
  1. anon
    Clas Ramert
    Aug 23, 2006

    Hej Royal!

    1. Lita aldrig på en muntlig uppgift från Skatteverket. Se http://www.skatter.se/index.php?q=node/317 Se endast muntliga uppgifter som indikationer. Naturligtvis kan man tillägga att skatter är så komplicerat att även uppgifter på denna website skall man också ta med en nypa salt (se allra längst ned på denna sida), eftersom det rör sig om spontana gratissvar, som ges utan djupare utredningar. Problemet är att skattetjänstemännen inte alltid gör klart för frågeställaren att svaret är osäkert.

    2. Enligt den svenska interna rätten kan Du bli beskattad för bl.a. kapitalvinster så länge som Du har väsentlig anknytning till Sverige. Även om Du inte har väsentlig anknyting till Sverige kan Du bli beskattad här upp till 10 år efter utflyttningen för försäljningar av bl.a. svenska aktier och vissa andra svenska värdepapper. 10 årsregeln gäller dock inte fondandelar, vad jag förstår. Frågan är då om beskattningen i Sverige kan lindras enligt dubbelbeskattningsavtalet. Enligt dubbelbeskattningsavtalet med Storbritannien artikel 13 punkt 2 har Sverige rätt att beskatta försäljningar av aktier i svenska bolag upp till sju år efter utflyttningen. Bestämmelserna tillämpas även på vinst på grund av överlåtelse av andra rättigheter i sådant bolag som vid ralisationsvinstbeskattningen enligt lagstiftningen i Sverige behandlas på samma sätt som vinst på grund av överlåtelse av aktier. Jag tycker därför att det är osäkert hur en reavinst på Dina fondandelar skall behandlas.

    3. Jag kan inte säga hur lång tid som krävs för att Du skall anses ha hemvist i Storbritannien.

    4. Det finns risk att Du hoppar i galen tunna. Jag känner inte närmare till kapitalvinstreglerna i Storbitannien men ibland blir man förvånad över hur hög skatten där kan vara på kapitalvinster. Kontrollera därför med engelsk expert innan Du säljer. Han kanske säger att Du inte behöver skatta för vinster som Du inte tar in till Storbritannien (de s.k. "remittance-regelerna") men då måste Du vara observant på att dubbelbeskattningsavtalet definitivt inte ger något skydd om man använder sig av remittance-reglerna. I så fall får Du absolut inte ha väsentlig anknytning till Sverig när Du säljer.

    Det här är mycket svåra saker. Hoppas att Du ändå fick ut något av svaret.

    Hälsn/Clas

    Hälsningar/Clas

    Skattepunkten AB