En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Hejsan, jag har en fråga.

Jag har utfört ett konsultuppdrag åt en kund som har sitt säte på Malta. Låt oss säga att uppdraget är värt 10 000 kronor (ex moms). Vidare har jag köpt in tjänster till uppdraget som jag ska vidarefakturera kunden, låt oss här säga 5 000 kronor.

Kunden ber mig fakturera utan moms, men jag själv måste ju betala moms för de tjänster jag köpt in. Ska jag fakturera kunden 18 750 kronor med 0% moms då, eller endast lägga på moms för de inköpta tjänsterna, alltså totalt 16 250 kronor? För jag antar att jag inte endast kan fakturera 15 000 kronor rakt av, då förlorar jag ju på jobbet?

 

Hälsningar en förvirrad konsult

3 Comments
  1. anon
    Ulf Bjarme
    Jul 18, 2009

    Det låter som dina tjänster till kunden på Malta kan klassificeras som sk § 7 tjänster och då gäller att tjänsten är skattefri i Sverige om man säljer till en näringsidkare. Det gäller även för den del som du vidarefakturerar.

    Du får göra avdrag för den ingående svenska momsen du betalt för omkostnader i samband med uppdraget.

    Ur broschyren moms vid utrikeshandel SKV 560:

    Diverse intellektuella tjänster

    För en stor grupp tjänster är beskattningen beroende
    av om kunden är näringsidkare eller inte. Tjänsterna
    kallas ibland intellektuella tjänster eller ”paragraf 7-
    tjänster” efter den paragraf i mervärdesskattelagens
    femte kapitel där de är uppräknade. De uppräknade
    tjänsterna är följande:
    • Överlåtelse eller upplåtelse av ekonomiska
    rättigheter
    • Reklam och annonsering
    • Konsulttjänster m.m.
    • Datatjänster
    • Information
    • Bank- och finansieringstjänster
    • Försäkringar
    • Uthyrning (tillhandahållande) av arbetskraft
    • Uthyrning av varor som är lös egendom
    (ej transportmedel eller transporthjälpmedel)
    • Telekommunikation
    • Radio- och tevesändningar
    • Elektroniska tjänster
    • Transport och överföring av el och gas
    • Förmedling av ovanstående tjänster
    Försäljningen av intellektuella tjänster är momsfri i
    Sverige om köparen i det andra EG-landet är näringsidkare.
    Det saknar betydelse om köparen är momsregistrerad.
    Du ska ta ut moms om du säljer dessa tjänster inom
    EG till en privatperson eller någon annan som inte är
    näringsidkare.

    För tjänster som du tillhandahåller i andra länder har
    du rätt till återbetalning av svensk ingående moms
    (avdragsrätt) i Sverige. Detta under förutsättning att
    du har haft kostnader i Sverige och att du har avdrags
    rätt enligt de allmänna bestämmelserna.

  1. anon
    theduke
    Jul 19, 2009

    Så, för en dumskalle på ekonomi som jag, läser jag alltså detta som att jag fakturerar kunden totalt 15 000, och sen ser till att få tillbaka den momsen jag själv behövt lägga ut från Skatteverket?

  1. anon
    Ulf Bjarme
    Jul 19, 2009

    Precis så!