En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Hej!

tack för en bra site. Jag har en fråga:

Mitt utlänska UK ltf bolag med filial i Norge har köpt en fritidsfastighet i Sverige.
Jag bor själv i Norge och är utvandrad till Norge.Denna fastighet renoveras och rustas upp och säljs om tex 2 år.

Hur ska vinsten redovsisas?
Ska man betala moms på försäljningen?
Till vilket pris kan jag sälja fastigheten till mig själv?

Finns det några nackdelar med detta.
Tacksam för svar

1 Kommentarer
  1. anon
    Clas Ramert
    sep 19, 2006

    Hej Tenold!

    Oj då, det var mycket på en gång. Det här skulle nog behöva utredas mer noggrant men jag ger ändå ett spontant svar. Jag förmodar att den norska filalen är ett fast driftställe och att det endast beskattas i norge och inte alls i UK. I så fall bör lösningen på problemet finnas i dubbelbeskattningsavtalet mellan de nordiska länderna. Enligt artikel 13 punkt 1 får vinst på grund av överlåtelse av fast egendom (utöver i hemviststaten Norge) beskattas där den fasta egendomen är belägen, dvs. i Sverige. Därmed uppkommer skatt i båda staterna. Sådan dubbelbeskattning lindras förmodligen enligt artikel 25 punkt 5 på så sätt att Norge medger avräkning av den svenska skatten från den norska.

    Hälsn/Clas

    Hälsningar/ClasSkattepunkten AB