En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Hej

Jag bor sedan ett par år utomlands i mellanösten och har nyligen öppnat ett konto i Schweiz för enkelheten där att handla med fonder.

Min fundering är att jag inte är utskriven ur sverige då jag har konto kvar med galma fonder och gammalt pensions spar så kommer skattemyndigheten att krusa sig och villja ha kapitalskatt eller något dyligt från mig efter som jag inte är utskriven?

Jag har ingen inkomst alls i sverige och har inte haft dom senaste åren.

Funderar också på att avsluta mina fonder i sverige och flytta pengarna till Schweiz bara inte skattemyndigheten börjar gnälla på det.

Hälsningar

Per

7 Kommentarer
  1. anon
    D Andersson
    feb 02, 2020

    Hej Per!

    Om du inte har någon anknytning till Sverige, tex familj, bostad etc så är du begränsat skattskyldig i Sverige. Det innebär att Sverige inte kan beskatta försäljningen av fonderna. Detta gäller oavsett om du är utskriven eller inte men självklart kan Skatteverket ställa frågor.

    Pensionssparandet kan i normala fall beskattas i Sverige när du tar ut pengarna oavsett om du bor i Sverige eller inte.

    Mvh
    Daniel

    Daniel Andersson är skattejurist hos Skattepunkten AB

  1. anon
    matgus3
    feb 02, 2020

    Du bör även läsa det dubbelbeskattningsavtal som gäller mellan det land du bor i. Ränte inkomster brukar regleras i artikel 11, kapitalvinster i artikel 13 och pension i artikel 18, 10 års regeln är i vissa fall nedsatt, ibland till 0. Avtalen kan du hitta på SKVs hemsida.

    <p>Mats</p>

  1. anon
    ML2018
    feb 04, 2020

    Om en person inskriven i SE ska banken redovisa fonders försäljningar o lämnar uppgifter till SKV.  Varför behöver inte betala kapitalskatt fastän personen fysiskt utvandrade? Är det gäller bara personen person  inte har SE medborgarskap?

    <p>ML2018</p>

  1. anon
    matgus3
    feb 04, 2020

    Beror pga dubbelbeskattningsavtal dar ofta den sk 10 arsregeln ocksa ar reglerad. Notera dock att enligt CRS sa rapporteras allt till SKV och andra aven om man bor utomlands. Min fraga till dig ar, varf;r skall man betala skatt i ett land man inte bor i . Eller varfor skall man betala skatt 2 ggr. You go figure and answer.

    <p>Mats</p>

  1. anon
    matgus3
    feb 04, 2020

    Egentligen sa kan det har med vasentlig anknytning och 10 ars regeln kraftigt ifragasattas - da det oftast strider mot OECDs rekommendationer och aven mot vanlig rattssakerhet. Vad anser du. Men rapporteras mellan lander gors det.

    <p>Mats</p>

  1. anon
    D Andersson
    feb 04, 2020

    Hej!

    Orsaken till att man inte ska betala skatt i Sverige beror på att man är begränsat skattskyldig i Sverige. Då kan Sverige bara beskatta inkomsterna om det finns uppräknat i den svenska lagstiftningen, det räcker inte med fonderna finns i Sverige eller att personen är svensk medborgare.   

    Mvh

    Daniel

    Daniel Andersson är skattejurist hos Skattepunkten AB

  1. anon
    matgus3
    feb 04, 2020

    Ett gott svar Daniel. Men vasentlig anknytning och 10 ars regeln utgor mycket gottycke - i strid med OECDs rekommendationer.

    <p>Mats</p>