En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Hej !

Jag jobbar inom norsk offshore supply sedan ca 5 år tillbaka och har alltid endast skattat norsk skatt och trygd till Norge.

Frågan gäller när jag senast jobbade på ett av rederiets ahts fartyg som gjorde några tillfälliga jobb under ca 2 mån tid på engelsk sektor i Nordsjön.

Rederiet har nu plötsligt (har aldrig varit med om det förut) tagit upp tiden vi gjorde på engelsk sektor som engelsk upptjäning och ska därmed skatta till England och bara betala trygd avg till Norge för den tiden. Rederiet säger att England har ett fribelopp(schablon avdrag) på 9000£  och det utöver skall skattas på om de drar skatt säger de? Skatten som Norge hunnit dra borde jag få tillbaka från norsk skattemyndighet men undrar över hur det blir med ev skatt till Sverige nu, ska jag betala skatt till Sverige också nu för denna tiden eller gäller nordiska skatteavtalet fortfarande sålänge jag jobbar på Nor flaggad båt ?

Med vänlig hälsning: Johan.M

 

1 Kommentarer
  1. anon
    Hans Larsson
    mar 25, 2014

    Hej Johan,

    Normalt har, så vitt jag känner till, både norsk och svensk skattemyndighet ansett aktuell inkomst vara hänförlig till artikel 15 p. 3 i det nordiska skatteavtalet och endast beskattning i Norge, då båtens nationalitet är norsk och arbetet inte avser arbete på nordisk sockel.

    Hälsningar/Hans.

     

    Hälsningar/Hans

    https://www.skattepunkten.se