En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Hej

Jag skall flytta till England och jobba för mitt företag där. Jag kommer att bli tjänstledig i Sverige och bli anställd på vårat engelska bolag. Jag skall jobba i england i ett år till en början. Jag kommer att sälja min bostad i Sverige och bo i hyresrätt i England.

Hur påverkar remittance-reglerna mig? Vad skall jag göra för att betala så lite skatt som möjligt? Vad är bäst, att få lönen på mitt svenska konto eller på ett engelskt?

MVH

Ch

9 Kommentarer
  1. anon
    Hans Larsson
    nov 28, 2007

    Hej Clunden!

    Jag behöver lite kompletteringar för att kunna svara mer ingående, då England och Sverige i deras dubbelbeskattningsavtal har infört en speciell remittanceregel för att förhindra skattebortfall och den förorsakar ofta tolkningsbekymmer.

     Har Du någon väsentlig anknytning till Sverige i form av exempelvis företagsägande eller familj efter utflyttningen?

    Har Du formellt utvandrat från Sverige och är Din avsikt att vistas i England mer än ett år?

    Är Du sjäv ägare/delägare till företaget i England?

    Hälsningar/Hans

    http://www.ramert.se

    Hälsningar/Hans

    https://www.skattepunkten.se

  1. anon
    RickB
    nov 28, 2007

    Hej Hans!

    Jag har en liknande situation. Antag att jag flyttar till England utan någon "stark anknytning" kvar till Sverige. Bor där i åtminstone 3-4 år och jobbar som konsult via eget Ltd-bolag i England. 1/3 av arbetstiden beräknas vara inom Englands gränser och resten i Asien och övriga Europa. Kunder är framförallt företag inom finansbranschen.

    Jag förstår att kapitalinkomster genererade utanför England och som inte tas in i landet är skattefria, men förutsatt att jag har bolag i England, finns det då någon skattemässig skillnad för mig om kunden finns utanför eller inom Englands gränser?

    Antag att övervägande delen av kunder finns utanför England, finns det då några skattemässigt effektivare alternativ för mig än vanligt Ltd i England, tex något offshore? Just offshorelösningar har jag sneglat på men har hört att det kan vara svårt att få kunder att betala fakturor till offshorebolag, stämmer detta? Eller skiljer det något mellan olika offshoreländer?

    Hälsningar

    Rickard 

  1. anon
    Hans Larsson
    nov 30, 2007

    Hej Rickard!

    Frågan bör lämpligen ställas till en engelsk skattekonsult och den kostnaden är detta forum inte berett att betala för. Jag kan tyvärr inte själv tillräckligt om engelsk skattelagstiftning för att ge kort gratissvar.

     

    Hälsningar/Hans

    http://www.ramert.se

    Hälsningar/Hans

    https://www.skattepunkten.se

  1. anon
    clunden
    nov 30, 2007

    Hej

    Jag kommer inte att ha någon familj kvar i Sverige. Min sambo flyttar med mig till London.

    Eventuellt kommer vi ha kvar våran bostadsrätt och hyra ut i andra hand om vi inte lyckas sälja den.

    Som det ser ut nu kommer jag att vara borta i 364 dagar.

    Jag är inte delägare utan bara anställd.

    MVH/Clunden

  1. anon
    Hans Larsson
    dec 05, 2007

    Hej Clunden!

    Ifall Ni behåller bostadsrätten kommer Ni att ha väsentlig anknytning till Sverige och bli obegränsat skattskyldiga här.

     Enligt det svensk-brittiska dubbelbeskattningsavtalet kommer Ni att ha hemvist i England och det är den som har avgörande betydelse för tolkning av avtalet, som är till för att undvika dubbelbeskattning ifall två länder har skatteanspråk. 

    I avtalets artikel 27 p. 1 finns den s. k. remittance-regeln, som innebär att Sverige har rätt att beskatta inkomst som inte överförts till England och där inte blivit beskattad. Denna punkt är mycket svårtolkad och det framgår inte heller något speciellt mer i förarbetena till lagstiftningen och så vitt jag vet finns inte heller någon rättspraxis att stödja sig på. Skatteverket har inte heller lämnat några synpunkter på tolkning av denna artikel.

    Ifall Ni säljer bostadsrätten och inte kommer att ha några andra väsentliga anknytningar till Sverige blir Ni begränsat skattsktyldiga här och under givna förutsättningar sker beskattning av aktuell inkomst endast i England enligt deras regler. 

    Hälsningar/Hans

    http://www.ramert.se

    Hälsningar/Hans

    https://www.skattepunkten.se

  1. anon
    clunden
    dec 05, 2007

    Hej Hans

    Om jag nu säljer min bostadsrätt.

    Kan jag komma undan skatt i både England och Sverige?

    Läst någonstans att om inkomsten inte förts in i England behövs den inte beskattas där och har jag ingen väsentlig anknytning till Sverige så behöver jag inte skatta där heller.

    Detta är lite grekiska för mig så kan du förklara detta på ett enkelt sått är jag tacksam.

    Mvh/Clunden

  1. anon
    Clas Ramert
    dec 15, 2007

    Hej Clunden!

    Remit betyder överföra. Utlänningar som bosätter sig i Storbritannien kan undgå skatt på inkomster som inte förs in till Storbritannien. Bl.a. Malta har liknande regler. För att slippa även svensk beskattning måste man inte bara flytta till Storbritannien. Man får dessutom inte ha s.k. väsentlig anknytning till Sverige. De brittiska reglerna kommer eventuellt att förändras något under 2008.

    Hälsningar/Clas

    http://www.ramert.se

    Hälsningar/ClasSkattepunkten AB   

  1. anon
    phs
    dec 23, 2007

    Liknande även här.

    Planerar flytta till England fr maj 2008 till tom juli 2009. Är läkare och skall bo och arbeta där på Engelsktägt sjukhus.Fru och hemmavarande son flyttar med. Frun för att arbeta och sonen för att gå i skolan.

    Problem 1: Vi kommer att ha kvar vår bostad (villa) men tänker hyra ut den.

    Problem 2: Har fritidshus på västkusten som vi kommer att besöka av och till.

    Problem 3: Jag kommer att arbeta 4 veckor under 2008 i Norge samt 4 veckor under 2009.

    Problem 4: Jag skulle vilja arbeta i Sverige, på det sjukhus jag kommer att vara tjänstledig ifrån, helst 1 vecka varannan månad, för att inte tappa kompetens.

    Problem 5: Jag har ett kommanditbolag i Sverige med en del konsultuppdrag i Sverige, åtminstone under börja av året.

     

    Vad jag förstår beskattas inkomsten i England i England, inkomsten i Norge i Norge.

    MEN,  kommer jag att krävas på inkomstskatt på inkomsterna  i England?

    Kan jag genom att förändra min boendeperiod i England påverka beskattningen i min favör?

    Är det "dumt" att arbeta några veckor "då och då" underr min boendeperiod i England 

    Som du förstår är jag helt ovis inom detta område. 

    Tacksam för enkla raka svar (som väl inte finns, eller?)2!

     

    Vänliga hälsningar

     

    PHS 

     

     

     

    phs

  1. anon
    laura
    maj 10, 2009

    Hej!

    Jag har fått en fast tjänst i England med start i juli 2009 och kommer inte att ha någon bostad i Sverige.

    Om arbetsgivaren betalar in min lön till mitt svenska konto, slipper jag då betala skatt både i Sverige och i England?

    mvh

    laura