En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Hej

Svenskt bolag ägs i sin helhet av cypriotiskt moderbolag sedan 15 månader, min fråga är.

Aktieutdelning från svenska dotterbolaget till det cypriotiska moderbolaget, är den nu i sin helhet skattefri för bägge parter.

Tänker på EU:s moder/dotterbolagdirektiv, är detta direktiv tillämpligt i denna fråga? (enligt direktivet skall dotterbolaget vara ägt i minst 24 mån)

mvh

1 Kommentarer
  1. anon
    Clas Ramert
    feb 21, 2008

    Hej Totteblue!

    Vad jag kan förstå vid en hastig titt i kupongskattelagen utgår ingen kupongskatt enligt 4 § 5 st. Där hänvisas endast till artikel 2 i direktivet. Tvååregeln som Du talar om är väl den regel som finns i artikel 3 punkt 2 andra strecksatsen? Den tycks inte vara tillämplig. Om det här rör mycket pengar bör Du dock öka säkerheten genom att få saken utredd av expertis. Jag kommer inte längre än så här inom ramen för vad som är rimligt för ett gratissvar.

    Hälsningar/Clas

    http://www.skattepunkten.se

    Hälsningar/Clas

    Skattepunkten AB