En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Jag har utfört uppdrag inom EU. Betalaren är EU-Kommisionen.

Vanligtvis när vi skickar fakturor till företag inom EU så anger vi respektive företags VAT-Nr som gör att vi kan bortse från momsen.

EU-Kommisionen har inget VAT-nr men säger att de ändå skall faktureras momsfritt eftersom det finns ett direktiv som säger detta.

Vilket direktiv är detta och var kan jag finna detta?

Måste jag hänvisa till direktivet på min faktura när jag skickar den eller räcker det att jag lägger till informationen när jag redovisar affärshändelsen?

Behöver hjälp med detta. Det är en djungel där ute!!!!

2 Kommentarer
  1. anon
    Clas Ramert
    jul 15, 2009

    Hej sfondell!

    De hänvisar till Mervärdesskattedirektivet, förmodligen. Jag tycker Du skall be dem tala om vilken artikel i direktivet de avser. Den artikeln anger Du sedan på Din faktura (eller motsvarande svenska bestämmelse) för att motivera skattefriheten. Men, kontrollera först att artikeln finns och att den verkligen stämmer in på situationen.

    Hälsningar/Clas

    http://www.skattepunkten.se

     

     

     

    Hälsningar/ClasSkattepunkten AB   

  1. anon
    Ulf Bjarme
    jul 17, 2009

    Så har står det i den svenska mervärdesskattelagen SFS 1994:200 3 kap § 30a

    Från skatteplikt undantas omsättning av tjänster som
    tillhandahålls Europeiska gemenskapernas institutioner eller
    organ samt andra internationella organisationer med säte i ett
    annat EG-land, i den omfattning som frihet från mervärdesskatt
    i det landet medges för motsvarande omsättning till
    institutionen, organet eller organisationen.