En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Jag är sedan 8 år fullständigt utflyttad från Sverige och är bosatt i London. Jag har inte haft någon anknytning till Sverige under dessa 8 år (ingen bostad, ingen familj och inget bolag eller näringsverksamhet). Nu vill jag köpa en sommarstuga i Sverige och undrar vad som gäller. Jag vill köpa ett hus utan att det ska vara möjligt för skattemyndigheten att hävda att jag har skaffat mig väsentlig anknytning. Vilka hus kan jag då köpa? Är jag bergänsad till hus med typ kod 221 (fritidshus) eller kan jag också köpa hus med typ kod 220? Har husets läge och standard någon inverkan? Vissa hus klassade som 221 har full vinterisolering och hög standard.

 

Tack för hjälpen!

Svensk i London

3 Kommentarer
  1. anon
    bjornwahlsten
    maj 28, 2010

    Vi bor i Spanien och tänker kasta bort vårt svenska medborgarskap så snart vi fått vårt spanska medborgarskap beviljat. Det har tre fördelar:

    - Vi behöver inte längre betala SINK till Sverige, besparing 1 - 2 miljoner SEK.
    - Vi kan köpa precis vilket hus vi vill i Sverige.
    - Vi slipper rösta i Riskdagsvalet. För tillfället finns det bara utvandrarfientliga partier i Riksdagen, sådanan som inte vill ändra storlen på SINK.

    Fy för utvandrarfientliga partier!

    Inom ett år blir vi fria medborgare! Hade vi flyttat till Spaninen från Sydamerika hade vi bara behövt vänta 2 år innan vi fått söka medborgarskap. EU-medborgare har längre strafftid - 10 år. Väntetiden i England känner jag inte till.

  1. anon
    SvenskEC1
    jun 04, 2010

    Intressant ide, men tyvärr tror jag inte att medborgarskapet har en avgörande betydelse. Som jag förstår reglerna så vill Sverige kunna beskatta alla, oavsett medborgarskap, som har väsentlig anknytning till Sverige. Så en spanjor som äger en permanent bostad i Sverige riskerar att ha väsentlig anknytning och därmed bli skattskyldig i Sverige. I dagarna har det skrivits om en kinesisk pop artist som krävs på skatt på Kinesiska inkomster då hon haft bostad i Sverige.

  1. anon
    bjornwahlsten
    jun 08, 2010

    Den kinesiska artisten var bosatt i Sverige i fyra år.

    Enligt 53 § 1 mom. KL är en fysisk person skyldig att erlägga skatt i Sverige för all inkomst, som han förvärvat inom eller utom riket, för den tid under vilken han varit bosatt i Sverige.

    I den kinesiska artistens fall handlade det om inkomster från Kina.

    En spanjor som jobbat i Sverige men aldrig skaffat svenskt medborgarskap betalar naturligtvis skatt på sin svenska pensionen så länge han bor kvar i Sverige. Då spelar medborgarskapet ingen roll. Flyttar han till Spanien blir han oinskränkt skattskyldig där och den svenska pensionen beskattat enbart i Spanien.

    Så länge spanjoren bor mer än sex månader i Spanien är det enligt dubbelbeskattningsavtalet Spanien som skall uppbära beskatt.

    "Väsentlig anknytning" är kopplat till huruvida man får SINK eller betalar skatt enligt IL.

    Har spanjoren en fastighet i Sverige måste han naturligtvis deklarera fastigheten Sverige.