En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Hej alla skatteintresserade!

Jag är i färd med att köpa en fastighet som paketerats i AB, pris 12 mkr. Jag förvaltar andra fastigheter som enskild näringsverksamhet och vill således inte ha kvar fastigheten i det köpta bolaget. Fastigheten är bokförd i bolaget till 10 mkr.

Hur skall jag nu bära mig åt för att undvika att bolaget får en reavinst på 2 mkr? Vad händer om jag likviderar bolaget för 12 mkr alternativt delar ut fastigheten (vilket ger 0 kr i vinst för mig personligen)? Kommer bolaget ändå åka på reavinsten på 2 mkr?

Om man inte på något vis kommer runt reavinsten, hur bör man i så fall rättvisast fördela skatteskulden mellan köpare och säljare – har ni några förslag?

(PS. Jag vill helst inte göra en underprisöverlåtelse och riskera upptaxering eller lagföring för skattebrott.)

Tack på förhand!

3 Kommentarer
  1. anon
    Clas Ramert
    jul 04, 2007

    Hej Kryssaren!

    Den enda möjlighet jag ser är en underprisöverlåtelse, om en sådan kan ske utan uttagsbeskattning enligt reglerna i 23 kap. inkomstskattelagen. Det kapitlet innehåller en mängd komplicerade bestämmelser som skall vara uppfyllda för att en underprisöverlåtelse inte skall medföra uttagsbeskattning. Du bör undersöka om det skulle vara möjligt för Dig att uppfylla dem alla.

    Stämpelskatten är 3 %. Kan den undvikas genom fastighetsreglering?

    Hälsningar/Clas

    Hälsningar/ClasSkattepunkten AB   

  1. anon
    Kryssaren
    jul 04, 2007

    Hej Clas och tack för svaret!

    Har suttit och undersökt kap 23 IL nu en bra stund och det är i sanning en djungel! Efter att ha klarat mig genom de inledande bestämmelserna kom jag till 16§:

    §16 Förvärvaren skall omedelbart efter förvärvet vara skattskyldig för inkomst av en näringsverksamhet i vilken tillgången ingår. En tillgång anses ingå i en näringsverksamhet bara om ersättningen eller kapitalvinsten vid en avyttring skall tas upp som intäkt i inkomstslaget näringsverksamhet.

    Eftersom jag inte är klassad som byggmästare (27:3), och således tar upp reavinst i inkomstslaget kapital kan det bli svårt. Läste också RÅ 2005 not. 128, där kravet i §16 måste gälla omedelbart vid förvärvet.

    Vad har du för funderingar kring detta? Är hoppet ute?

  1. anon
    Clas Ramert
    jul 04, 2007

    Hej igen Kryssaren!

    Ja, Du har nog rätt i att det här inte går. Tyvärr!

    Hälsningar/Clas

    Hälsningar/ClasSkattepunkten AB