En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Hej jag har en fråga angående skatt när jag är svensk medborgare och arbetar som fiskar för norskt rederi, just nu så betalar jag inte skatt, men det känns inte så tryggt, alla säger att man kan slippa undan det, men undrar om det verkligen är san och om någon kan ge mej ett svar på denna frågan, ska ja betala skatt?

vart ska jag betala skatt?

kan jag undkomma det?

 

tack på förhand av en orolig fiskare.

1 Kommentarer
  1. anon
    Hans Larsson
    jan 15, 2008

    Hej Jojjo!

    Du ska betala skatt i Sverige om Du är bosatt här och även om Du har arbetar på norskt fiskefartyg. Det sista framgår av det nordiska dubbelbeskattningsavtalet artikel 15 p. 4b. 

    Hälsningar/Hans

    http://www.ramert.se

    Hälsningar/Hans

    http://www.skattepunkten.se