En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Hej, jag är finsk medborgare bosatt i Sverige sedan drygt 30 år. Lyfter nu pension både från Sverige och från Finland. Finland drar ingen skatt på pensionen (som utbetalas till finskt bankkonto). Skatteverket i Sverige svarade för några år sedan på min förfrågan att jag inte behöver deklarera den finska pensionen i Sverige. Stämmer det verkligen/fortfarande?

10 Comments
  1. anon
    Hans Larsson
    Jan 25, 2010

    Hej!

    För att kunna ge dig svar så måste jag få veta vad för slag av pension det är. Är det allmän pension, tjänstepension (efter enskild eller offentlig tjänst) eller privat pesnion?

    Hälsningar/Hans

    http://www.skattepunkten.se

    Hälsningar/Hans

    http://www.skattepunkten.se

  1. anon
    Catherine
    Jan 25, 2010

    Hej,

    det handlar endast om tjänstepension (Ömsesidiga Arbetspensionsverket Varma). Var privat anställd i Finland på 1968-75, varefter jag flyttade till Sverige.

    Hälsningar

    Catherine

  1. anon
    Catherine
    Jan 25, 2010

    Enligt "utredningen om grunderna för förskottsinnehållning" som jag fått från Finland handlar det om 100% invaliditet. (har varit sjukskriven i Sverige till 50%, i Finland till 100%) de senaste 5 åren, men är nu frisk och pensionär (född 1943). Vet inte om det har någon signifikans i sammanhanget?

    Hälsningar igen

    Catherine

  1. anon
    Catherine
    Jan 27, 2010

    Tack för informationen. Synd att det är så, men skönt att nu veta hur jag ska göra.

    Catherine

  1. anon
    Multiq401025
    Jan 28, 2010

    Hej!

    Min hustru har pension från Finland som i dag går till ett Finskt bankkonto

    nu undrar vi om det blir DUBBELBESKATTNING om pensionen utbetalas direkt till

    ett bankonto i Sverige (skatt både i Finland&Sverige)!

    \\Undrar gör Kalle

     

  1. anon
    Hans Larsson
    Jan 28, 2010

     Hej! 

    Det finns ett viktigt tillägg i protokollet till artikel 18 p.2 i det nordiska dubbelbeskattningsavtalet som jag tyvärr inte fick med i det tidigare svaret. Jag har nedan kopierat aktuell text. Inom parentes har jag satt in aktuellt land för att eventullt underlätta förståelse för texten:

     p. 2. Utan hinder av bestämmelserna i artikel 18 punkt 1 kan Sverige tilllämpa följande bestämmelser:

    Pension och livränta som betalas från annan avtalsslutande stat (Finland) än Sverige och utbetalning från annan avtalsslutande stat (Finland) än Sverige enligt sociallagstiftningen i denna stat (Finland) till person med hemvist i Sverige beskattas endast i den förstnämnda staten (Finland). Detta gäller om personen hade hemvist i Sverige den 4 april 2008 och vid denna tidpunkt tog emot sådan betalning. Bestämmelserna tillämpas endast så länge som personen utan avbrott alltjämt har hemvist i Sverige.

    Hälsningar/Hans

    http://www.skattepunkten.se

    Hälsningar/Hans

    http://www.skattepunkten.se

  1. anon
    Catherine
    Jan 31, 2010

    Betyder detta därmed att min finska pension som betalas ut till mitt bankkonto i Finland endast ska beskattas i Finland? Jag har varit skriven i Sverige sedan 1975.

    Hälsningar

    Catherine

  1. anon
    krr48
    Jan 14, 2011

    Bodde i Sverige åren 2006-2008 flyttade till Finland och blev där sjukskriven 2009 med s.k. rehabiliterings bidrag fram till sista januari 2011. Nu fick jag permanent sjukpension i Finland. Min familj har flyttat tillbaka till Sverige. Om jag skriver mig tillbaka till Sverige beskattas min pension i Finland (ja) och beskattas den även i Sverige då också?

     

    MVH Kurt